Samtec, Inc. BCS-117-L-D-DE-012
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
BCS-117-L-D-DE-012
Datasheet
BCS-117-L-D-DE-012 PDF
Description
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded 33
Termination Solder
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 34
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Series Tiger Claw™ BCS
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 475VAC