Rubycon 63PX10MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Model
63PX10MEFC5X11
Datasheet
63PX10MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1278
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial, Can
Series UPA
Voltage - Rated 25V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Impedance 62 mOhms
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 470µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 645mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 860mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)