Rubycon 50YXG22MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Model
50YXG22MEFC5X11
Datasheet
50YXG22MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1766
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 50mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 77.5mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Series GA
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 22µF