Rubycon 50TZV10M5X6.1
Manufacturer
Rubycon
Model
50TZV10M5X6.1
Datasheet
50TZV10M5X6.1 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2650
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Series UHE
Voltage - Rated 50V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Impedance 120 mOhms
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 120µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 511mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 730mA @ 100kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)