Rubycon 50PX4R7MEFC5X11
Model
50PX4R7MEFC5X11
Datasheet
50PX4R7MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2889
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series USA
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 2.2µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 19mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 28.5mA @ 10kHz