Rubycon 50PX33MEFC5X11
Model
50PX33MEFC5X11
Datasheet
50PX33MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5009
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 160V
Series UVR
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 2.2µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 33mA @ 120Hz