Rubycon 50PX10MEFC5X11
Model
50PX10MEFC5X11
Datasheet
50PX10MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 6561
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 0.1µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency 1.1mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 2.2mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series UKL
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C