Rubycon 50PK10MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Model
50PK10MEFC5X11
Datasheet
50PK10MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3400
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Rated 50V
Series PX
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Capacitance 4.7µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 32mA @ 120Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)