Rubycon 35TXV100M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Model
35TXV100M8X10.5
Datasheet
35TXV100M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 9551
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Rated 50V
Series UUB
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Capacitance 10µF
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 24mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 36mA @ 10kHz