Rubycon 35THV100M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Model
35THV100M8X10.5
Datasheet
35THV100M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 8059
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 250V
Series UPM
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 2.2µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 32mA @ 120Hz