Rubycon 35SZV10M5X5.5
Manufacturer
Rubycon
Model
35SZV10M5X5.5
Datasheet
35SZV10M5X5.5 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2160
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 47µF
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 46mA @ 120Hz
Applications Automotive
Ripple Current @ High Frequency 78.2mA @ 10kHz
Lead Spacing -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3V
Series S
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C