Rubycon 25TXV220M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Model
25TXV220M8X10.5
Datasheet
25TXV220M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2025
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 22µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 120mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 192mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 200V
Series UVZ
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)