Rubycon 25MH510MEFC5X5
Manufacturer
Rubycon
Model
25MH510MEFC5X5
Datasheet
25MH510MEFC5X5 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5249
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3V
Series UVR
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 33µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 80mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 160mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)