Rubycon 16PX47MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Model
16PX47MEFC5X11
Datasheet
16PX47MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2619
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series UVR
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension -
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 6.8µF