Rubycon 16MS710MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
Model
16MS710MEFC4X7
Datasheet
16MS710MEFC4X7 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1030
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Capacitance 4.7µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 46mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 73.6mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450V
Series UVK
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C