Rubycon 10VXG27000MEFC25X45
Manufacturer
Rubycon
Model
10VXG27000MEFC25X45
Datasheet
10VXG27000MEFC25X45 PDF
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 160V
Series MXG
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 820µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 2.1A @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 3.15A @ 10kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)