Rubycon 10AX68MEFC5X7
Manufacturer
Rubycon
Model
10AX68MEFC5X7
Datasheet
10AX68MEFC5X7 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2179
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Series USR
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 0.47µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency 5mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 7.5mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)