Rubycon 100PX2R2MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Model
100PX2R2MEFC5X11
Datasheet
100PX2R2MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1765
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10V
Series KA
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 22µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ High Frequency 59.5mA @ 10kHz