ROHM Semiconductor RB168M150TR
- Manufacturer
- ROHM Semiconductor
- Model
- RB168M150TR
- Datasheet
- RB168M150TR PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 150V 1A PMDU
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Base Part Number | RB068L100 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | PMDS |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 100V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A |