ROHM Semiconductor RB068L100TE25
- Manufacturer
- ROHM Semiconductor
- Model
- RB068L100TE25
- Datasheet
- RB068L100TE25 PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 100V 2A PMDS
|---|---|
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Series | eSMP® |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-220AA |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz |