ROHM Semiconductor 1SR159-200TE25
- Manufacturer
- ROHM Semiconductor
- Model
- 1SR159-200TE25
- Datasheet
- 1SR159-200TE25 PDF
- Description
- DIODE GEN PURP 200V 1A PMDS
|---|---|
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-214AB (SMC) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |