Riedon RSI-1200-100
- Manufacturer
- Riedon
- Model
- RSI-1200-100
- Datasheet
- RSI-1200-100 PDF
- Description
- RES CHAS MNT 83 UOHM 0.25%
|---|---|
| Power (Watts) | 250W |
| Package / Case | Box |
| Mounting Feature | Flanges |
| Series | BDS, CGS |
| Size / Dimension | 2.638" L x 2.372" W (67.00mm x 60.25mm) |
| Features | RF, High Frequency |
| Coating, Housing Type | Epoxy Coated |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 1.417" (36.00mm) |
| Tolerance | ±10% |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lead Style | M4 Threaded |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |
| Resistance | 100 kOhms |