Renesas Electronics America Inc. X9C102PZ
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X9C102PZ
Datasheet
X9C102PZ PDF
Description
IC DGTL POT 1KOHM 100TAP 8DIP
Availability
IN STOCK
Stock: 362
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 55
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 128
Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Base Part Number AD5123
Taper Linear
Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features Selectable Address
Number of Circuits 4
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 16-LFCSP-WQ (3x3)
Tolerance ±8%
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C