Renesas Electronics America Inc. X95820WV14IZ-2.7
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X95820WV14IZ-2.7
Datasheet
X95820WV14IZ-2.7 PDF
Description
IC DGT POT 10KOHM 256TAP 14TSSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 1263
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance -
Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 225
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 256
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number MAX5455
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 100k
Features -
Number of Circuits 2
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C