Renesas Electronics America Inc. X9455YV24I-2.7
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X9455YV24I-2.7
Datasheet
X9455YV24I-2.7 PDF
Description
IC DGT POT 2.8KOHM 256TP 24TSSOP
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number X9455
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 100k
Features Selectable Address
Number of Circuits 2
Interface I²C, Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 24-TSSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C