Renesas Electronics America Inc. X9455TV24I-2.7
Model
X9455TV24I-2.7
Datasheet
X9455TV24I-2.7 PDF
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Temperature Coefficient (Typ) 500ppm/°C
Tolerance ±20%
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 80
Memory Type Non-Volatile
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 256
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Taper Linear
Resistance (Ohms) 50k
Series -
Number of Circuits 2
Features Cascade Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C