Renesas Electronics America Inc. X9428YV14Z-2.7
Model
X9428YV14Z-2.7
Datasheet
X9428YV14Z-2.7 PDF
Description
IC DGT POT 2.5KOHM 64TAP 14TSSOP
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 150
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 64
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number X9428
Taper Linear
Voltage - Supply ±2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 10k
Features Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature 0°C ~ 70°C