Renesas Electronics America Inc. X9428WV14Z-2.7T1
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X9428WV14Z-2.7T1
Datasheet
X9428WV14Z-2.7T1 PDF
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 14TSSOP
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 64
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number X9428
Taper Linear
Voltage - Supply ±2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 2.5k
Features Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 16-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C