Renesas Electronics America Inc. X9420WV14Z-2.7T1
- Model
- X9420WV14Z-2.7T1
- Datasheet
- X9420WV14Z-2.7T1 PDF
- Description
- IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 14TSSOP
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Taps | 64 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Base Part Number | X9428 |
| Taper | Linear |
| Voltage - Supply | ±2.7V ~ 5.5V |
| Series | XDCP™ |
| Resistance (Ohms) | 2.5k |
| Features | Selectable Address |
| Number of Circuits | 1 |
| Interface | I²C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |