Renesas Electronics America Inc. X9400YV24-2.7
Model
X9400YV24-2.7
Datasheet
X9400YV24-2.7 PDF
Description
IC DGT POT 2.5KOHM 64TAP 24TSSOP
Attribute Name Attribute Value
Features -
Number of Circuits 2
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Tolerance ±25%
Temperature Coefficient (Typ) ±35ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 1100 (Max)
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 32
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number X93256
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V