Renesas Electronics America Inc. X9400WS24-2.7T1
Model
X9400WS24-2.7T1
Datasheet
X9400WS24-2.7T1 PDF
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24SOIC
Attribute Name Attribute Value
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 100
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number X9317
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 1k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 8-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C