Renesas Electronics America Inc. X9400WP24I-2.7
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X9400WP24I-2.7
Datasheet
X9400WP24I-2.7 PDF
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24DIP
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number X9400
Taper Linear
Voltage - Supply ±2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 10k
Features Selectable Address
Number of Circuits 4
Interface SPI
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 24-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 150
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 64
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)