Renesas Electronics America Inc. X9317WS8-2.7T1
Model
X9317WS8-2.7T1
Datasheet
X9317WS8-2.7T1 PDF
Description
IC DGTL POT 10KOHM 100TAP 8SOIC
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 100
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number X9317
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C