Renesas Electronics America Inc. X9317UM8I-2.7
Model
X9317UM8I-2.7
Datasheet
X9317UM8I-2.7 PDF
Description
IC DGTL POT 50KOHM 100TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 370
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 256
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number DS1803
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 50k
Features Selectable Address
Number of Circuits 2
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C