Renesas Electronics America Inc. X9317TV8-2.7T1
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X9317TV8-2.7T1
Datasheet
X9317TV8-2.7T1 PDF
Description
IC DGT POT 100KOHM 100TAP 8TSSOP
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number X9317
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 100k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 100
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)