Renesas Electronics America Inc. X9269TS24-2.7
Model
X9269TS24-2.7
Datasheet
X9269TS24-2.7 PDF
Description
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 24SOIC
Attribute Name Attribute Value
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 50k
Features Selectable Address
Number of Circuits 2
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 24-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 300 (Max)
Number of Taps 256
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)