Renesas Electronics America Inc. X9250TS24I-2.7T1
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X9250TS24I-2.7T1
Datasheet
X9250TS24I-2.7T1 PDF
Description
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 24SOIC
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 24-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 150
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 256
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number X9250
Taper Linear
Voltage - Supply ±2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 100k
Features Selectable Address
Number of Circuits 4
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 85°C