Renesas Electronics America Inc. X9118TV14I-2.7
Model
X9118TV14I-2.7
Datasheet
X9118TV14I-2.7 PDF
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number X9119
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 100k
Features Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 150
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 1024
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)