Renesas Electronics America Inc. X9116WM8I-2.7T2
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
X9116WM8I-2.7T2
Datasheet
X9116WM8I-2.7T2 PDF
Description
IC DGTL POT 10KOHM 16TAP 8MSOP
Attribute Name Attribute Value
Configuration Potentiometer
Number of Taps 16
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number X9116
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C