Renesas Electronics America Inc. ISL8120EVAL3Z
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
ISL8120EVAL3Z
Datasheet
ISL8120EVAL3Z PDF
Description
EVALUATION BOARD FOR ISL8120
Attribute Name Attribute Value
Main Purpose DC/DC, Step Down
Voltage - Input 12V
Current - Output 40A
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Voltage - Output 0.3V ~ 1.5V
Supplied Contents Board(s)
Regulator Topology Buck
Utilized IC / Part TPS51621
Frequency - Switching 200kHz, 300kHz, 400kHz, 500kHz