Renesas Electronics America Inc. ISL22511UFB8Z
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Model
ISL22511UFB8Z
Datasheet
ISL22511UFB8Z PDF
Description
IC DGTL POT 50KOHM 32TAP 8SOIC
Attribute Name Attribute Value
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 256
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number ISL22444
Taper Linear
Voltage - Supply ±2.25V ~ 5.5V
Series XDCP™
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 4
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 20-TSSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±45ppm/°C