PHIHONG USA PSC12K-050
Manufacturer
PHIHONG USA
Model
PSC12K-050
Datasheet
PSC12K-050 PDF
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Attribute Name Attribute Value
Input Connector BS 1363
Form Wall Mount (Class II)
Region Utilized United Kingdom
Series PSC12 (10W)
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Weight 0.165 lb (74.84 g)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals CE
Size / Dimension 2.82" L x 1.99" W x 1.20" H (71.7mm x 50.5mm x 30.5mm)
Efficiency Level V
Voltage - Output 9V
Input Type Fixed Blade
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Cord Length 47.2" (1.20m)
Current - Output (Max) 1.11A
Part Status Active
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 10W