PHIHONG USA PSAC12A-090
- Manufacturer
- PHIHONG USA
- Model
- PSAC12A-090
- Datasheet
- PSAC12A-090 PDF
- Description
- AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
|---|---|
| Approvals | CB, cULus |
| Size / Dimension | 2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm) |
| Efficiency | Level VI |
| Voltage - Output | 12V |
| Input Type | Fixed Blade |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Cord Length | 59" (1.50m) |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Part Status | Active |
| No Load Power Consumption | 100mW (Max) |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Polarization | Positive Center |
| Power (Watts) | 12W |
| Input Connector | NEMA 1-15P |
| Form | Wall Mount (Class II) |
| Region Utilized | North America |
| Series | PSAC12A (12W) |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Weight | 0.27 lb (122.47 g) |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm |