PHIHONG USA PSAC12A-075
Model
PSAC12A-075
Datasheet
PSAC12A-075 PDF
Description
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 7.5V 12W
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 12W
Region Utilized North America
Series PSAC12A (12W)
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Weight 0.27 lb (122.47 g)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Approvals CB, cULus
Size / Dimension 2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 9V
Input Type Fixed Blade
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Cord Length 59" (1.50m)
Current - Output (Max) 1.33A