PHIHONG USA PSAC12A-060
Model
PSAC12A-060
Datasheet
PSAC12A-060 PDF
Description
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 5.9V 12W
Region Utilized North America
Series PSAC12A (12W)
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Weight 0.27 lb (122.47 g)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Approvals CB, cULus
Size / Dimension 2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 7.5V
Input Type Fixed Blade
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Cord Length 59" (1.50m)
Current - Output (Max) 1.6A
Part Status Active
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 12W