Pepperl+Fuchs, Inc. NBN40-L3M-A2-C3-V1
- Manufacturer
- Pepperl+Fuchs, Inc.
- Model
- NBN40-L3M-A2-C3-V1
- Datasheet
- NBN40-L3M-A2-C3-V1 PDF
- Description
- INDUCTIVE SEN 40MM PNP
- Availability
- IN STOCK
Stock: 10
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Indicator | No Indicator |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Shielding | Unshielded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Inductive |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M12 |
| Material - Body | Nickel-Plated Brass |
| Sensing Distance | 0" ~ 0.236" (0mm ~ 6mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |