Pepperl+Fuchs, Inc. NBB20-L3M-A2-C3-V1
- Manufacturer
- Pepperl+Fuchs, Inc.
- Model
- NBB20-L3M-A2-C3-V1
- Datasheet
- NBB20-L3M-A2-C3-V1 PDF
- Description
- INDUCTIVE SEN 20MM PNP
- Availability
- IN STOCK
Stock: 10
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Ingress Protection | IP67 |
| Series | - |
| Response Frequency | - |
| Indicator | LED |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Shielding | Unshielded |
| Output Type | PNP-NC/NO, 4-Wire |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Inductive |
| Package / Case | Module |
| Material - Body | Zinc Die-Cast |
| Sensing Distance | 1.575" (40mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |