Panduit Corp LCMDX70-12-X
Model
LCMDX70-12-X
Datasheet
LCMDX70-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 3.091" (78.51mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 50mm²
Width - Outer Edges 0.807" (20.50mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.453" (11.51mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.559" (14.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.112" (2.85mm)