Panduit Corp LCMDX70-10CD-X
Model
LCMDX70-10CD-X
Datasheet
LCMDX70-10CD-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M10
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 4.134" (105.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.433" (11.00mm)
Wire Gauge 70mm²
Width - Outer Edges 0.965" (24.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.531" (13.49mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.650" (16.51mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.118" (3.00mm)