Panduit Corp LCMDX70-10-X
Model
LCMDX70-10-X
Datasheet
LCMDX70-10-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M10
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style No Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 4.311" (109.50mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 95mm²
Width - Outer Edges 1.083" (27.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.598" (15.19mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.732" (18.59mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.134" (3.40mm)